Categories
Nuotekos

Pirminis fizikinis-cheminis nuotekų valymas su reagentais gali būti taikomas labai plačiam gamybinių nuotekų spektrui: maisto pramonei mėsos, žuvies, pieno, daržovių plovimo ir perdirbimo, paukštynų, kulinarijos,  konditerijos; chemijos pramonei, naftos perdirbimo, dažų pramonei, galvanikai; medienos popieriaus pramonei, tekstilei; metalų apdirbimo, plastiko ir kitų atliekų perdirbimo pramonei; žemės ūkio, gyvulininkystės, paukštininkystės ir kitoms pramonėms.

Pravartu aptarti, kaip dažniausiai įmonėse atliekamas pirminis gamybinių nuotekų valymas. Skirtingų pramonės šakų fizikinis-cheminis valymas standartiškai susideda iš kelių etapų:

  1. Stambiųjų teršalų  atskyrimas separacijos, filtracijos ar gravitacijos būdu sėsdintuvuose, grotose ar filtruose.
  2. Nuotekų srauto ir užterštumo suvienodinimas išlyginamosiose talpose.
  3. Pirminis valymas nuotekų valymo įrenginyje – flotatoriuje, su reagentais sureagavę teršalai (skendinčios dalelės), vandenyje ištirpusių oro burbuliukų pagalba iškeliami į  nuotekų paviršių ir su grėbtuvais pašalinami iš vandens. 
  4. Pirminiam nuotekų valymui įprastai naudojami cheminiai reagentai:
    Reagentai  nuotekų pH korekcijai;
    Koaguliantai – smulkių teršalų krūvio padidinimui ir atskyrimui nuo vandens;
    Flokuliantai (polimerai) – smulkių teršalų surišimui  į stambesnius dribsnius ir atskyrimui nuo vandens;
  5. Po pirminio valymo nuotekos valomos biologiniuose valymo įrenginiuose.

Gamybinių nuotekų išvalymo efektyvumas priklauso ne tik nuo valymo įrenginių kokybės ar cheminių reagentų dozių tikslumo, bet ir nuo valomų nuotekų užterštumo, įrenginių hidraulinės apkrovos (našumo) bei įrenginio gebėjimo atskirti ir iš nuotekų pašalinti tam tikrą teršalų kiekį, išreikštą sausomis medžiagomis.

Nuotekų valymo įrenginio – flotatoriaus veikimo principas

Įprastai pagrindinis gamybinių nuotekų pirminio valymo etapas – skendinčių medžiagų atskyrimas, vykdomas su visame pasaulyje plačiai naudojamu nuotekų valymo įrenginiu flotatoriumi. 

Nuotekų valymas flotatoriumi yra paremtas flotacijos metodu, kai su reagentais sureagavę teršalai vandenyje ištirpusio oro burbuliukų iškeliami į vandens paviršių ir su grėbtuvais pašalinami iš nuotekų. 

Nuotekų valymas flotatoriais yra plačiai taikoma technologija daugelyje pramonės šakų, susidarančių gamybinių nuotekų valymui. Flotatoriuose valomos nuotekos iš mėsos, žuvies perdirbimo įmonių, pieninių, antrinių žaliavų perdirbimo, chemijos, medienos, popieriaus pramonės, naftos perdirbimo ir t. t. Flotatoriai taip pat gali būti naudojami biologiniuose nuotekų valymo įrenginiuose susidariuosio perteklinio dumblo atskyrimui ir nuotekų nuskaidrinimui.

Flotatorius yra mechaninis įrenginys, kuris gali pašalinti teršalus esančius kietoje (suspenduotų medžiagų) frakcijoje. Dėl šios priežasties flotatoriaus veikimo efektyvumas yra visiškai priklausomas nuo cheminių reagentų veikimo. Cheminiai reagentai  smulkius teršalus suriša stambesnius dribsnius ir atskiria nuo vandens.      

UAB Ekotakas“ konsultuoja pramonės įmones nuotekų valymo klausimais, atlieka laboratorinius tyrimus, parenka bei tiekia įrenginius ir reagentus nuotekų valymui, atlieka valymo sistemų auditą. Tad jei Jūsų įmonei reikia profesionalios pagalbos nuotekų valymo klausimais arba įrenginių bei reagentų, kviečiame kreiptis!